Reczniki do domu
fot. unsplash.com

Ręczniki do domu to jedna z najczęściej używanych rzeczy. Przydają się po gorącej kąpieli i szybkim prysznicu. Odpowiednio przechowywane, potrafią służyć nam długie lata. Jest tylko jeden warunek – muszą być dobrej jakości. Na co zwrócić uwagę przy zakupie ręczników do domu?

Zastanów się nad odpowiednim rozmiarem

Zupełnie inne wymiary będą miały ręczniki dla singla, a inne dla dużej rodziny z dziećmi. Małe dzieci wprowadzają zmianę na lepsze, wprowadzając niesamowity klimat w stylowe wnętrza. Jednak w kwestii ręczników są jednomyślne– nie poradzą sobie ze zbyt dużym materiałem. Dla każdego rodzica samodzielność malucha jest na pierwszym miejscu, więc warto pomyśleć nad rozsądną rozmiarówką. 

Minimalna wielkość standardowego ręcznika to 30 na 30. Odrobinę większą są 50 na 70. Te egzemplarze będą świetnie sprawdzać się właśnie w przypadku dzieci lub też do wycierania dłoni. Dobrze sprawdzą się również w roli dywanika kąpielowego, aby osłonić nasze stopy przed zimnymi kafelkami.  Większe rozmiary to 70 na 140 oraz 100 na 150. Te ostatnie, to ręczniki z przeznaczeniem na otulenie po gorącej kąpieli lub prysznicu dla dorosłego człowieka. 

Reczniki do domu
fot. unsplash.com

Zwróć uwagę na gramaturę

Niby nic ważnego, ot, informacja ile gramów wychodzi na 1 metr kwadratowy tkaniny. Im bardziej mięsisty i cięższy jest ręcznik, tym gramatura jest wyższa. Jaki jest w tym wszystkim klucz? Cięższy ręcznik będzie o wiele lepiej wchłaniał wodę oraz jednocześnie będzie niezwykle miękki w dotyku. Każdy z nas lubi otulić się miękkim ręcznikiem, czyż nie? Niestety, te większe gramaturowo ręczniki są zdecydowanie droższe. Ale za taką dobrą jakość zdecydowanie warto zapłacić więcej. Kolejna wada, to fakt, że schną o trochę dłużej od ich lżejszych odpowiedników. 

Zobacz gęstość pętelek

Ręczniki do domu są wyrabiane z tkaniny zwanej frotte. To tkanina z okrywą pętelkową, odpowiedzialną za wchłanianie wody. Ten materiał jest tkany głównie z włókien bawełnianych. Za wysoką jakością wyrobu stoi odpowiednia gęstość utkanych pętelek. Nie bez znaczenia jest również grubość podstawy ręcznika. Najlepiej, aby był mięsisty i zwarty. 

Przed zakupem ręcznika zrób prosty test. Weź materiał w ręce i spróbuj go lekko naciągnąć. Jeżeli podda się temu ruchowi bez wachania, masz do czynienia z gorszym gatunkiem materiału. Drugi sposób polega na ustawieniu materiału pod światło. Gdy materiał prześwituje, albo gołym okiem widzisz minimalne dziurki, ręcznik który masz w rękach niewiele jest wart przy dłuższym użytkowaniu. 

Te materiały będą najlepsze

Na rynku są dostępne różne rodzaje ręczników. Jak wybrać te najlepsze? Niestety, albo i stety, wyznacznikiem może tu być kwota jaką musisz zapłacić za dane ręczniki. Te najlepsze potrafią kosztować całkiem sporo. Ale dzięki temu masz pewność, że ręczniki do domu nie stracą swoich właściwości przez długie lata. 

Reczniki do domu
fot. unsplash.com
  • Ręczniki z bawełny – są najbardziej popularne i najtańsze. Relatywnie szybko schną i z powodzeniem zbierają wilgoć. Przynajmniej na początku używania. 
  • Cudowna mikrobawełna – powstała w wyniku nowoczesnych metod produkcji. Szczególnie lubiana przez sportowców i pływaków. Jest bardzo przyjemna w dotyku i bardzo szybko schnąca. Do tego niesamowicie chłonie wodę. To droższa alternatywa dla bawełny, która z pewnością się opłaca. 
  • Luksusowa bawełna egipska – brzmi egzotycznie i taka właściwie jest. Sposób jej wytwarzania jest znany od wielu setek lat. To z niej właśnie wytwarzane są ręczniki z największą gramaturą. Dzięki temu są bardzo przyjemne w dotyku i oszałamiająco miękkie. Niestety, za tę odrobinę luksusu trzeba słono zapłacić. 
  • Ręczniki z bambusa – zamiast czystej bawełny mamy tu dodatek wiskozy bambusowej. Dzięki temu ręcznik jest nie tylko miękki i szybkoschnący, ale i niesamowicie antybakteryjny. Te ręczniki są dedykowane w szczególności alergikom. 

Ostatnią kwestią, którą bezwzględnie należy sprawdzić przed zakupem ręczników do domu jest właściwe bezpieczeństwo użytkowania. Szukaj więc na opakowaniu certyfikatu Oeko – Tex. Będziesz mieć pewność, że ręcznik który kupujesz, jest wyprodukowany zgodnie z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here