kapiel noworodka
fot. unspalsh.com

Kiedy w naszej codzienności pojawia się noworodek, nagle stajemy przed tysiącem pytań, na które nie znamy jednej dobrej odpowiedzi. Tak jak ty musisz nauczyć się swojego dziecka, tak i ono uczy się ciebie i całego otaczającego go świata. Pierwsza kąpiel noworodka może być stresująca, ale z każdą kolejną poczujesz się o wiele pewniej. Jak się do tego najlepiej zabrać?

Jak często kąpać noworodka?

To zagadnienie jest najczęstszą przyczyną spięć między starszym a młodszym pokoleniem. Świeżo upieczone babcie zapewne będą przekonywać, że powinno się kąpać maluszka codziennie. Jednak nowoczesne spojrzenie na pielęgnację noworodka jasno wskazuje, że wystarczy co drugi, trzeci dzień. Ta dysproporcja wynika z faktu, że przed laty po prostu tak się robiło i to zgodnie z wytycznymi lekarzy. Jednak w miarę upływu lat i badań stwierdzono, że wychowywanie dziecka w sterylnych warunkach to nienajlepsza droga. W otoczeniu maluszka w czystych warunkach jest sporo dobrych bakterii, które będą wspierały jego odporność. Zbyt częste kąpiele mogą je skutecznie usunąć. Dlatego też, jeżeli twoja teściowa czy babcia będzie doradzać częstsze kąpiele, powiedz, że teraz lekarze pediatrzy zalecają zupełnie inne podejście. I się tego się trzymaj!

kapiel noworodka
fot. unsplash.com

Kąpiel noworodka – najpotrzebniejsze akcesoria

Kiedy jesteś z maluszkiem zaraz po urodzeniu w szpitalu, położne zazwyczaj kąpią maleństwo w…większej umywalce. Jednak w domowych warunkach potrzebujesz czegoś więcej. Musisz więc kupić: 

  • Średnich rozmiarów wanienkę, 
  • Stojak pod wanienkę /chociaż z powodzeniem wystarcza stabilne krzesło albo dwa.
  • Miękkie ręczniki – wybierając ręczniki do domu zwróć szczególną uwagę na ich gramaturę oraz szybkie chłonięcie wilgoci
  • Przyjemną dla skóry myjkę
  • Materacyk do kąpieli w formie gąbki – dzięki temu maluszek będzie spokojnie i bezpiecznie leżał w wanience podczas kąpieli
  • Termometr do wody – wydaje się niepotrzebne, jednak dobrze wiedzieć dokładnie, jaka temperatura jest najbardziej optymalna, aby stworzyć dziecku komfortowe warunki. 

Akcesoria takie jak zabawki do kąpieli, musujące kule i inne przydatne gadżety pozostaw na późniejszy czas. Noworodek jeszcze nie doceni tego, jak są fajne i ile z nimi zabawy. 

Kosmetyki do kąpieli dla maluszka

Zapewne masz je w wyprawce dla noworodka. Wbrew pozorom nie potrzeba wiele. Oto przydatna lista:

  • Płyn do kąpieli dla maluszka
  • Oliwka po kąpieli
  • Balsam dedykowany wrażliwej skórze dziecka
  • Krem na odparzenia – podawany profilaktycznie, przed założeniem pieluszki 
  • Środek do pielęgnacji pępka – w pierwszych tygodniach po urodzeniu maluszek ma jeszcze pozostałość pępowiny, która w końcu sama odpada. Do tego czasu należy stosować w to miejsce specjalnie stworzone do tej pielęgnacji preparaty odkażające. 

Pora również rozwiać kolejne wątpliwości dotyczące kosmetyków dla dzieci: naturalne czy chemiczne? Zdania są podzielone, ale to naturalne kosmetyki wygrywają działaniem oraz mniejszą podatnością na alergie. Oczywiście nie istnieje coś takiego jak bezpieczne kosmetyki naturalne, każde mogą uczulić. Jednak naturalne nie mają w sobie wielu chemicznych substancji których użycie może skończyć się alergią. 

kapiel noworodka
fot. unsplash.com

Oliwka czy emolienty?

Przeglądając fora internetowe dla młodych mam możesz mieć wrażenie, że dzieli się ono na dwa obozy. Pierwszy z nich jest za stosowaniem oliwki w codziennej pielęgnacji dziecka. Drugi z kolei dyskwalifikuje oliwkę jako wręcz szkodliwą dla wrażliwej skóry dziecka, przedkładając nad nią właśnie balsamy i płyny z emolientami. Kto ma rację? Tak naprawdę to obie strony, bo zarówno pierwszy jak i drugi kosmetyk robi bardzo dużo dobrego dla dziecka. To, które wybierzesz, zależy od twoich indywidualnych preferencji i zasobności portfela. Nie ukrywajmy, że emolienty mogą być dość drogie. 

Najlepsza pora do kąpieli

Jedną z najbardziej istotnych kwestii w zakresie pielęgnacji noworodka jest wprowadzenie mu jak najwcześniej codziennej rutyny. Relaksująca kąpiel ma być znakiem, że za chwilę będzie kolacja, a potem już idziemy spać. Oczywiście nie bierz tego tak dosłownie, zanim dziecko naprawdę to zrozumie, minie jeszcze sporo czasu. Ale codzienne rytuały to coś, dzięki czemu malec zyska bezpieczeństwo. 

Kiedy minie już kąpiel noworodka, niech twoje stylowe wnętrza będą już miały ciemniejsze światło. Do tego zadbaj o cichą muzykę, bez niepotrzebnych rozpraszaczy takich jak telewizor czy komputer. Wieczór to czas na kąpanie, jedzenie i sen. A potem, może i na domowe spa z kosmetykami dla mamy? Tego właśnie ci życzę! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here