Skuteczna ochrona przeciwsloneczna
fot. unsplash.com

Po wielu latach mody na mocno opalone ciało, teraz jesteśmy w odwrocie. Mocna opalenizna, czy to wakacyjna czy sztuczna, nie jest dobrze odbierana przez naszą skórę. Należy bezwzględnie pamiętać o ochronie przed promieniowaniem UVA i UVB. Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna to absolutne must have, nie tylko latem!

Mgiełka, olejek czy mleczko? 

Kiedy wejdziesz do pierwszej lepszej drogerii, do działu skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, z pewnością zaskoczy cię mnogoś kosmetyków. Na szczęście nie są to najdroższe kosmetyki świata. Dział ten jest tak samo duży jak ten gdzie są kosmetyki naturalne, perfumy na lato dla niej, zapachy dla niego na lato i zajmujący się pielęgnacją cery mieszanej. Najbardziej popularne, podobnie jak podkład do cery mieszanej czy lakiery hybrydowe jest krem z filtrem ochronnym. I to on jest najczęściej wybierany podczas zakupów przed wakacjami. Nazwa jest jednak trochę myląca, gdyż kosmetyki te nie mają konsystencji kremu a raczej płynnego mleczka. 

Skuteczna ochrona przeciwsloneczna
fot. unplash.com

Kolejną, równie popularną opcją jest olejek do opalania. Najczęściej prócz właściwości ochronnych, rozświetla jeszcze skórę nadając jej złotego blasku. Świetnie wygląda to na skórze, która złapała już pierwszą opaleniznę. Olejki najczęściej są w formie sprayu, zdecydowanie rzadziej występują jako flakoniki z płynem do rozsmarowania. Jeszcze inną formą jest mgiełka. Atomizer rozpyla bardzo drobne cząsteczki olejku albo kremu. Jest to bardzo atrakcyjna forma, jednak ma zasadniczą wadę – najczęściej nie da się kontrolować tu ilości nakładanego produktu.

Naturalne albo chemiczne – zawsze skuteczne!

Do wyboru masz dwie opcje: ochrona naturalna oraz chemiczna. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna w formie naturalnej najczęściej ma postać kremu mineralnego. Ten nie wnika w głębsze warstwy naskórka, a jedynie tworzy ochronny filtr na jego powierzchni. Co ważne, najczęściej tego typu preparaty nie są wodoodporne, dlatego należy szczególnie pamiętać o powtarzaniu ich aplikacji. 

Ochrona przeciwsłoneczna z chemicznym składem działa inaczej niż ta z naturalnym. Ona przenika do głębszych warstw naskórka, dlatego trzeba pamiętać, aby posmarować się kremem odpowiednio wcześniej. Te produkty dobrze się wchłaniają i najczęściej nie zostawiają wyczuwalnego filmu. 

Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok

Kosmetolodzy powtarzają to od lat, ale dopiero od niedawna kobiety zaczęły brać sobie ich słowa do serca. Krem z filtrem powinien być podstawą naszej pielęgnacji twarzy nie tylko w upalne dni, ale nawet zimą. Najbardziej optymalny jest ten z filtrem SPF30. Nakładaj go zawsze na oczyszczoną skórę twarzy. Po tonizowaniu, gdy preparat się wchłonie, możesz spokojnie zaaplikować odpowiednią ilość kremu ochronnego. Następnie kontynuuj poranną pielęgnację z kremem nawilżającym, serum i makijażem. 

Mimo, że popularne podkłady mineralne chwalą się, że mają stałą ochronę przeciwsłoneczną SPF 30, to jednak nie warto rezygnować z kremu ochronnego. Dzięki temu nasza skóra będzie nawilżona, zadbana i mniej podatna na oznaki starzenia. Na koniec najważniejsza sprawa, dotycząca ilości nakładanego kremu.

Skuteczna ochrona przeciwsloneczna
fot. unsplash.com

Ile nakładać kremu z filtrem?

Na każdym opakowaniu widnieje informacja, lecz bardzo rzadko jest ona czytelna dla potencjalnego odbiorcy. Wyrażona w mililitrach, właściwie nie znaczy nic – nikt z nas raczej nie będzie odmierzał kremu z aptekarską dokładnością. Gramy również niewiele nam mówią, mało z nas potrafi wyobrazić sobie 5 czy 10 gram kremu. Najlepiej wychodzi oznaczenie wizualne, porównywane do groszku.

Na twarz, podczas codziennej pielęgnacji wystarcza ilość kremu wielkości jednej fasolki grochu. Natomiast na całe ciało wystarczy tyle, ile zmieścimy na podstawie naszych dłoni. Warto przypomnieć również standardowe informacje o tym, że krem przeciwsłoneczny trzeba nakładać na 20 min przed wyjściem na słońce. Do tego nawet jeżeli jest wodoodporny, warto powtarzać jego aplikację po każdym wyjściu z basenu, morza lub jeziora. 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here