domowe sposoby na PMS
fot. unsplash.com

Bolesne i nieprzyjemne skutki PMS odczuwa prawie 2/3 kobiet które spodziewają się okresu. Czy są jakieś naturalne domowe sposoby na PMS? Oczywiście! I zaraz Ci o nich z przyjemnością opowiem.

Czym właściwie jest PMS?

To zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może pojawić się na tydzień, a nawet na dwa tygodnie przed okresem. Objawy są różne, lecz do najpopularniejszych należą:

  • Zły humor i drażliwość
  • Płaczliwy nastrój
  • Problemy z koncentracją
  • Pryszcze i inne problemy skórne
  • Biegunki, wzdęcia i zaparcia
  • Migreny.

Każda kobieta ma indywidualne objawy, które mogą się zmieniać wraz z wiekiem oraz ilością przebytych ciąż i porodów. Wiele zależy od sposobu życia oraz aktywności fizycznej. Niestety nie do końca prawdą jest, że wraz z wiekiem, objawy PMS zmniejszają się. Bywa, że właśnie wtedy przybierają na sile.

domowe sposoby na PMS
fot. unsplash.com

Generalnie zawsze jest tabletka

Z własnego doświadczenia wiem, że tabletka przeciwbólowa ratuje w najgorszych sytuacjach. Nie zawsze odczuwając PMS możesz zaszyć się w domu pod kocem. Chociaż stylowe wnętrza podnoszą twój komfort, to jednak życie wzywa. I tabletka, to jedyne rozsądne wyjście aby normalnie funkcjonować. Jednak nie warto brać ich w ciemno, najlepiej porozmawiać z ginekologiem o najlepszej dla ciebie opcji. Warto wiedzieć, że przyjmowanie tabletek przeciwbólowych odbija się na organizmie niekoniecznie w dobry sposób. Pomówmy więc lepiej o temacie naturalne, domowe sposoby na PMS. 

Poznaj niezłe ziółka!

Naturalne kosmetyki to najlepsze, co możesz ofiarować swojej skórze. Jednak nawet pozornie bezpieczne kosmetyki naturalne mogą narobić wiele złego. Podobnie jest z naparami ziołowymi. Umiejętnie dobrane, pomagają nawet na najbardziej uciążliwe dolegliwości. Co więc wybrać?
 – Jeżeli masz problem z wzdęciami albo zaparciami –  świetnie sprawdzi się tutaj koper włoski, możesz go kupić w formie saszetek w każdej aptece. 

  • Na zszargane nerwy – przyda się kozłek lekarski oraz melisa. Uspokoją pędzące myśli i skołatane nerwy nie tylko w czasie PMS
  • Gdy walczysz ze smutkiem – zrób sobie napar z dziurawca zwyczajnego. Nie tylko poprawi humor ale i usprawni pracę jelit.
  • Jeżeli czujesz się napuchnięta – postaw na napar z pokrzywy, skrzypu polnego i korzenia mniszka lekarskiego. Dzięki właściwościom moczopędnym, złagodzą obrzęki i wydalą z organizmu nadmiar wody. 
  • Na bezsenność – sprawdzi się chmiel, jednak nie w formie zimnego piwka, a naparu z chmielu zwyczajnego. 

Jak widzisz, na większość bolączek związanych z PMS pomagają ziołowe napary. Warto korzystać z ich dobroczynnych właściwości. Aby prawidłowo zaparzyć napar, wsyp 2 łyżeczki ziela do kubka i zalej gorącą wodą. Niech parzy się przez kilka minut a potem jest już gotowe do spożycia. 

Bądź dla siebie dobra

Pomyśl o zorganizowaniu czasu tylko dla siebie w formie domowego SPA. Dłuższa kąpiel i aromatyczne olejki z pewnością poprawią ci humor. Jeżeli nie masz pod ręką gotowych kosmetyków pielęgnacyjnych, spróbuj zrobić kosmetyki z kuchni. Działają równie dobrze, co te gotowe ze sklepu. Skrop się ulubionymi perfumami na lato dla niej i zadbaj o pielęgnację cery mieszanej. Przed okresem nasz organizm potrafi nieźle zaskoczyć w postaci niechcianych pryszczy i zaskórników. Wyjmij również z szafy lakiery hybrydowe i zrób sobie trwalszy manicure. To zawsze poprawia humor!

domowe sposoby na PMS
fot. unsplash.com

Zadbaj o swoją dietę

I to nie tylko w trakcie PMS. Postaraj się, aby w jadłospisie było sporo żywności z witaminą z grupy B. Wpływa ona rozluźniająco na skurcze mięśni, reguluje poziom hormonów oraz dobrze wpływa na sen. Znajdziesz je w pieczywie pełnoziarnistym, orzechach, fasoli, drożdżach, mleku sojowym oraz szpinaku. Prócz tego staraj się dostarczać swojemu organizmowi dużą ilość wapnia, który wzmacnia organizm. Jedz więc sporo jogurtów, natki pietruszki, migdałów i soi. Na trawienie oraz wzdęcia świetnie wpłynie również świeży sok z marchewki. Wybieraj jednak tylko takie, które nie mają w sobie dodatkowego cukru. 

Domowe sposoby na PMS to również regularne ćwiczenia. Nie musisz od razu robić długiego treningu. Już 30 min spaceru każdego dnia może pomóc w walce z bolesnym PMS. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here